0312 220 21 44 /
·
asahukuk36@gmail.com
·
Pazartesi - Cuma 09:00-17:00
Danışmanlık

KAMU İHALE SÖZLEŞMELERİ HUKUKU

ASA HUKUK BÜROSU VE AVUKATLIK

KAMU İHALE VE KAMU İHALE SÖZLEŞMELERİ HUKUKU

KAMU İHALE SÖZLEŞMELERİ HUKUKU: Kamu alımları esas itibariyle iki aşamadan geçmektedir. Birincisi aşama, ihale süreci diyebileceğimiz ihale yetkilisinin onayını müteakip sözleşmenin imzalanması ile tamamlanan işlemler sürecidir. Bu safhada gerçekleştirilen işlemler idare hukukunun alanına girer ve bu işlemlerden doğan uyuşmazlıklar idari yargının denetimine tabidir. Ancak bu aşamada idari dava açmadan önce zorunlu başvuru yolu olarak İdareye şikayet ve Kamu İhale Kurumuna itirazen şikayet yollarının tüketilmesi gerekmektedir.

İkinci aşama, sözleşme süreci diyebileceğimiz sözleşmenin imzalanması ile başlayıp mal, hizmet veya yapım işinin kabulüyle tamamlanan işlemler sürecidir. Bu safhada gerçekleştirilen işlemler özel hukukunun alanına girer ve bu işlemlerden doğan uyuşmazlıklar adli yargıya konu olmaktadır. Bu aşamada yapım işleri sözleşmelerinin uygulanmasına yönelik zorunlu olmayan başvuru yolu olarak Yüksek Fen Kurulu başvuruları da önem arz etmektedir.

Ayrıca ihale ve sözleşme sürecinde verilen ihalelere katılmaktan yasaklama kararların idari yargıda dava edilmesi de mümkün bulunmaktadır.

Alanında uzman kadromuzla 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu ve 4735 sayılı Kamu İhale Sözleşmeleri Kanunun uygulanmasına ilişkin uyuşmazlıklarda avukatlık hizmetlerinizi yürütmekte ve hukuki danışmanlık sunmaktayız.

İhale Hukuku Alanında Verilen Hizmetler

  • İhalelere yönelik idareye şikayet dilekçelerinin hazırlanması
  • İhalelere yönelik Kamu İhale Kurumuna itirazen şikayet dilekçelerinin hazırlanması
  • İhale kararlarının İdari Yargıda dava edilmesi
  • İhalelere katılmaktan yasaklama kararların idari yargıda dava edilmesi
  • Yapım sözleşme uyuşmazlıklarına ilişkin Yüksek Fen Kurulu başvurularının hazırlanması
  • Kamu ihale sözleşmeleri uyuşmazlıklarının adli yargıda dava edilmesi
  • Kamu ihale süreci danışmanlığı
  • Kamu ihale sözleşme süreci danışmanlığı

Size Yardım Edelim!

Herhangi bir yardıma ihtiyacınız olursa, lütfen bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin. 1 iş günü içinde size geri döneceğiz. Ya da aceleniz varsa hemen bizi arayın.

0312 220 21 44 / 0505 549 01 09

asahukuk36@gmail.com Pazartesi – Cuma 09:00-17:00